21 MART NEVRUZ BAYRAMI İLÇEMİZDE COŞKUYLA KUTLANDI

 "21 Mart Nevruz Bayramı" dolayısıyla Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 21 Mart 2017 Salı günü bir program düzenlendi. Programa, Şişli Kaymakamımız Sayın İdris AKBIYIK, Şişli Belediye Başkan Yardımcısı, İlçe Milli Eğitim Müdürü, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, Muhtarlar, Okul Müdürleri, Öğretmen ve Öğrenciler katıldı. 

 Programda Kaymakamımız Sayın İdris AKBIYIK: "Kültür, bir milletin ortak yaşam tarzıdır. Kültürün en önemli unsurları; gelenek, görenek ve inançlardır. Her milletin sahip olduğu gelenek, görenek ve inançların sosyal yaşama yansıyan yüzü ise bayramlardır. İşte Nevruz da Türk dünyası için tarih boyunca yaşatılan bu özel günlerden biridir. Türk dünyasının milli bayramıdır. 21 Mart Dünya Nevruz Günü; geniş bir coğrafyada, hem kardeşliğin, dostluğun, dayanışmanın sembolü olan bir gündür. Türklerin Nevruz gelenekleri, Orta Asya-Selçuklu-Osmanlı-Cumhuriyet çizgisinde alınması gerekir. Nevruz, Türklerde M.Ö. III. yüzyıldan beri kutlanan bir bahar bayramıdır. Nevruz Türk dünyası yanında Ortadoğu ve Ön Asya'daki çeşitli milletlerce kutlanır. İslamiyet öncesi de bahar kutlamaları yapan Türkler, bu kutlamaları daha sonra Nevruz adıyla sürdürmüşlerdir. Nevruz geleneği tıpkı Dede Korkut Hikâyeleri, Köroğlu Destanı ve Nasrettin Hoca fıkraları gibi bütün Türk boylarında bugün de varlığı bilinen ve geleneği sürdürülen, birleştirici bir kültür öğesidir. Nevruz bayramı, emeğe, hayata, tabiata muhabbetin sembolüdür." şeklinde düşüncelerini ifade etti.       

 Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde yakılan Nevruz ateşinin üzerinden atlanması ve örste demirin dövülmesi ardından program sona erdi.