Şişli Kaymakamımız İdris AKBIYIK’ın "Dünya Çocuk Hakları Günü” Kutlama Mesajı
 
 
            20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen "Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi" ayrım gözetmeden her çocuğun sahip olduğu hakları sıralamakta ve güvence altına almaktadır. Türkiye bu sözleşmeyi 1990 yılında imzalamış ve iç hukukun bir parçası haline getirmiştir. Sözleşmenin kabulü olan 20 Kasım her yıl “Dünya Çocuk Hakları Günü" olarak bütün dünyada kutlandığı gibi ülkemizde de kutlanmaktadır. Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin altına imza atan ilk ülkelerden biri olan Türkiye çocuklara büyük önem vermektedir. Büyük Önder Atatürk’ün Yüce Meclis’in açılış gününü çocuklara bayram olarak hediye etmesi ve bu anlamlı günün halen dünyada kutlanan tek çocuk bayramı olması bunun önemli bir göstergesidir.
 
 
            Her çocuk; öncelikle sağlık, eğitim ve diğer tüm imkânlardan yararlanma ve barış dolu bir dünyada hayatın tüm güzelliklerini yaşama hakkına sahiptir. Çocuklarımızın sağlıklı, güçlü, bilgili, yetenekli olması milletimizin varlığının en büyük güvencesidir. Onları korumak, hiçbir ayrım gözetmeksizin eşit koşullarda eğitmek insani değerlerimizin bir gereğidir. Bütün çocukların güzel bir dünyada yaşayabilmesi ise tüm insanlığın gönüllü gayretleriyle mümkün olacaktır.
 
 
                Bu duygu ve düşüncelerle; "Dünya Çocuk Hakları Günü"nü kutluyor, tüm çocuklarımıza sevgi ve barış dolu bir yaşam diliyorum.