İlçemiz Milli Eğitim Müdürlüğü, Vali Konağı Caddesi, Güzelbahçe Sk. adresinde Nilüfer Hatun İlköğretim Okulu bahçesindeki binada hizmet ifa etmektedir. İlçe genelinde özel eğitim kurumları dahil 261 Yönetici ve 2797 Öğretmen ile eğitim hizmetleri verilmektedir.

 

        Şişli'de eğitimin de tarihi bakımdan önemli bir yeri vardır. Öncelikle Atatürk'ü de yetiştiren ve halen Askeri Müze ve Kültür evi olan Harbiye Mektebi, Mektebi Hayriye, Fevziye (Işık) Mektebi, Şişli Terakki, Notre Dame De Sion ve Saint Michel Fransız Okulları, Pangaltı Karagözyan Feriköy (Merametçiyan), Bomonti Mığıtyan Anarathığutyun Ermeni Okulları, Feriköy ve Kurtuluş Rum Okulları yanında Mecidiye Sübyan Mektebi, Teşvikiye Mektebi 19'ncu asrın ikinci yarısında Osmanlı döneminde kurulup günümüzde de hizmet veren eğitim kurumlarımız bulunmaktadır.

 

        20'ci yüzyıl başlarında ve Cumhuriyetimizin ilk yıllarında da English Hıgh School (Nişantaşı Anadolu-1905), Nilüfer Hatun Mektebi (1914), Nişantaşı Erkek Sultanisi (1914), Amiral Bristol Hemşirelik Lisesi (1920), Dar'ül Eytan (1923), Feriköy 17. Mektebi (1925), Cevri Kalfa (Maçka Mektebi-1927), Ayazağa Köy Mektebi (1928), Talatpaşa Mektebi (1928), Hürriyet-i Ebediye Mektebi (11934), Kurtuluş Mektebi (1934) gibi eğitim kurumları İlçemizde eğitimin tarihi gelişimine ışık tutan kuruluşlardır. Bunların büyük bir kısmı halen eğitim hizmeti vermeye devam etmektedir.

 

        İlçemizde 87 adedi bulan eğitim ve öğretim kurumlarında; 1 Resmi 16 Özel Anaokulu, 32 Resmi 13 Özel İlköğretim Okulu, 17 Resmi 8 Özel Ortaöğretim Kurumu bulunmaktadır.

 

        Okullarımızda 2009-2010 döneminde mevcut erkek öğrenci sayısı 32758, kız öğrenci sayısı 26084'tür. Okullarımızda toplam 2797 öğretmen görev yapmakta olup 1658 derslik bulunmaktadır.

 

        Okul öncesi 57 okulda toplam 2622 öğrenci öğrenim görmektedir. Bu öğrencilerin 1267 adedi kız, 1355 adedi erkek öğrenci olup, okullaşma oranının kızlarda %15 erkeklerde %16 olduğu görülmektedir. Okul öncesi eğitimde 53 kadrolu, 22 sözleşmeli (4/B), 20 ücretli (4/C) öğretmen görev yapmaktadır. İlçemizde 32 adet öğretmene ihtiyaç bulunmaktadır.

 

        İlçemizde özel eğitimin geliştirilmesi için alan taraması yapılmış ve ilköğretim okullarımızın bünyesinde farklı özür gruplarına yönelik özel eğitim sınıfları açılmıştır. İlçemiz Yayla Mahallesinde eğitime tahsisli boş arsaya İlköğretim Okulu yapılması, Ayazağa Mahallesinde ise Okulöncesi Eğitim Kurumunun yapılması hedeflenmektedir.

 

                                                                                        Üniversitelerimiz

 

 • İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ EK YERLEŞKESİ
 1. Mimarlık Fakültesi
 2. İşletme Fakültesi
 3. Konservatuar
 
 • MARMARA ÜNİVERSİTESİ EK YERLEŞKESİ
 1. Diş Hekimliği Fakültesi
 2. İletişim Fakültesi
 
 • YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ EK YERLEŞKESİ
 1. Meslek Yüksek Okulu
 2. Yabancı Diller M.Y.O
 
 • BİLGİ ÜNİVERSİTESİ
 
 • BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
 1. Mühendislik fakültesi
 2. Mimarlık Fakültesi
 3. Güzel Sanatlar Fakültesi
 
 • BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ EK YERLEŞKESİ
 1. İngilizce Hazırlık Okulu
 
 • HALİÇ ÜNİVERSİTESİ 
 1. Mühendislik Fakültesi
 2. Konservatuar
 
 • BİLİM ÜNİVERSİTESİ
 1. Tıp Fakültesi

 

                                                                                Halk Eğitim Merkezi

 

 • İlçemizde 1 Halk Eğitim Merkezi, 1 Meslek Eğitim Merkezi, 1 Rehberlik Araştırma Merkezi ve 1 Pratik Kız Sanat Okulu (Rüştü Uzel Meslek Lisesi bünyesinde) olmak üzere 4 adet yaygı eğitim kurumu vardır.
 • İlçemiz Halk Eğitim Merkezi Darülaceze arkası Okmeydanı semtinde, 1 Müdür, 1 Müdür Başyardımcısı, 4 Müdür Yardımcısı, 6 Öğretmen ve 42 Usta Öğretici, 11 Ücretli Öğretmen, 5 Gönüllü Öğretici ve 1 Hizmetli ile hizmetlerini yürütmektedir.
 • Bu kurumlarımız, 79 öğretmenle 7700 insanımıza kurs şeklinde Yaygın Eğitim hizmeti vermiştir.
 • Halk Eğitim Merkezimizde 2009 - 2010 eğitim-öğretim döneminde; Sosyal-Kültürel alanda 103 kurs açılmış ve 2388 kursiyer katılmıştır. Mesleki ve Teknik alanda 182 kurs açılmış ve 4079 kursiyer katılmıştır. Okuma-Yazma I.ve II.Kademede 34 adet kurs açılmış ve 671 kursiyer devam etmiştir. Meslek Lisesi bünyesinde faaliyete gösteren
 • Pratik Kız Sanatta ise, 5 adet kurs açılmış ve 80 kursiyer bundan faydalandırılmıştır.
 • Meslek Eğitim Merkezinde 1 Müdür, 1 Müdür Yardımcısı, 10 Öğretmen görev yapmaktadır. Burada, 18 ayrı dalda 15 öğretmen ile 562 çırağa eğitim hizmeti verilmiştir. Rehberlik Araştırma Merkezinde 1 Müdür, 1 Müdür Yardımcısı ve 8 Rehber Öğretmen, 3 Engelliler Sınıf Öğretmeni görev yapmaktadır.
 •  

                                                                Sosyal - Sportif ve Kültürel Yapılar & Kurumlar

 

 

 • As, Gazi, Kent, Mövenpick, Novabaran Teşvikiye AFM, Atlantis SİNEMALARI,
 • Hadi Çaman Yeditepe Oyuncuları, Dormen, Harbiye Şehir, Kent Oyuncuları, Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan, Tiyatro İstanbul, Tiyatro Kare ve Oya Başar-Levent Kırca Maçka Çadır Tiyatroları,
 • İTÜ Maslak Elektrik - Elektronik, Kimya Metalurji, Ayazağa Kütüphane Dökümantasyon Daire Başkanlığı, Maçka Maden, Taşkışla Mimarlık Fakülteleri ile Şişli Belediyesi Gülbahar Halk, Muammer Aksoy, Ural Arıkan ve Necmiye Öğretmen Kütüphaneleri, 
 • Halen 1.Ligde mücadele eden Galatasaray Spor Kulubünün maçlarının oynandığı Ali Sami Yen Stadı mevcuttur. Amatör futbol müsabakalarının yapıldığı Ayazağa ve Feriköy Stadları, Amatör Klüpler ve halı sahalar mevcuttur.